piątek, 31 sierpnia 2012

Kindle 4 "Classic", czyli czytnik, który służy do... czytania - recenzja Magdaleny

--> Nadszedł chyba już czas na mój pierwszy artykuł recenzujący. Trochę z tym zwlekałam, ale Classic niewątpliwie zasługuje na swoją recenzję.

Czytnika używam już od ponad pół roku. Jednak, w przeciwieństwie do mojego męża, ja do całej sprawy e-czytelnictwa z początku podchodziłam bardzo sceptycznie - naprawdę :)

Aż do pewnego dnia, kiedy nie mogąc wydrukować listy zadań na ćwiczenia pożyczyłam na jeden dzień od mojego męża jego niewiele wcześniej zakupiony nabytek  - Kindle Keyboard. Ku mojemu zdziwieniu, już wieczorem z moich ust padło zdanie "ja też taki chcę!".

Skąd taka nagła zmiana?

Odpowiedź jest banalna - po prostu przekonałam się jak zaskakująco przydatny potrafi być e-czytnik. Mogłam czytać miedzy zajęciami, w kolejce do dziekanatu i autobusie. To ostatnie było dla mnie najważniejsze, ponieważ zawsze gdy czytałam książki w autobusie kończyło się to dla mnie chorobą lokomocyjną, a tu nic, powiększyłam sobie czcionkę i czytałam :)


Skąd wziął się u nas drugi Kindle?
Tak mniej więcej wyglądała nasza rozmowa, dotycząca zakupu drugiego czytnika. Jednak tak naprawdę na Classica wcale nie dałam się tak łatwo namówić. Przed ostateczną decyzją Krzysiek musiał się nieźle nagimnastykować, by mnie przekonać. Przedstawił mi wszystkie różnice pomiędzy jego czytnikiem a tym, który sama miałam dostać. Powoli argumenty zaczynały mnie przekonywać. W końcu zgodziłam się po obejrzeniu kilku angielskich recenzji na YouTube. Ostatecznie muszę przyznać, że wyjątkowo mój małżonek miał rację :)

środa, 8 sierpnia 2012

Recenzja etui Tuff-Luv dla Nook'a

Zanim Advlux użyczył nam Nook'i do recenzji, aby chronić czytniki, zakupiliśmy dwa etui firmy Tuff-Luv. Ich video recenzje są już gotowe i zapraszam do ich obejrzenia.

Mogę tylko wspomnieć, że w przeciwieństwie do poprzednio recenzowanych etui, nie doszukałam się większych wad. Więcej na ten temat w poniższych filmikach.


Uwaga! Firma Tuff-Luv upoważnia wszystkich video recenzentów do rozpowszechniania specjalnego kodu rabatowego. Korzystamy z tej okazji, dlatego kod możecie znaleźć w filmiku :)


sobota, 4 sierpnia 2012

Z którego serwisu/programu do wysyłki rzeczy na Kindle korzystasz? Podsumowanie ankiety.

Wraz z zapowiedzią serii pt. "Send To Kindle, czyli mini cykl o wysyłaniu rzeczy na Kindle", na stronie  Krzysiek umieścił ankietę pytającą czytelników czym posługują się w wysyłce materiałów na Kindla. Analizy wyników postanowiłam się jednak podjąć osobiście :)

W ankiecie udział wzięło 135 osób i oddano 227 głosów, które rozłożyły się w następujący sposób:


Crofflr, LaterOnKindle i Pocket nie otrzymały żadnego głosu. Wyniki można zilustrować tym oto wykresem:


czwartek, 2 sierpnia 2012

Specjalna wersja eKundelka dla eGazeciarza


Artykuły eKundelka już od dawna można pobierać z pomocą eGazeciarza. Postanowiłem jednak bardziej zadbać o moich czytelników  korzystających z tego serwisu i postanowiłem od tego artykułu ręcznie przygotowywać wydanie w wersji mobi :) Jeżeli jesteś użytkownikiem eGazeciarza, to być może czytasz właśnie tą przygotowaną przeze mnie gazetę.

Nie ukrywam, że nie było to łatwe przedsięwzięcie. Przede wszystkim musiałem nauczyć się jak ręcznie przygotowuje się taką gazetę. Musiałem powprowadzać też parę zmian na stronię. Było dużo pracy na początku, jednak teraz już wiem, jak formatować artykuły, by potem można było bezproblemowo przerabiać je na gazetkę :)

Dlaczego ręcznie przygotowana gazeta powinna być lepsza niż automatyczna?


  • Przygotowałem okładkę. Co jakiś czas będą aktualizowane :)

  • Ponieważ koszystam ze starszej wersji Kindlegen, użytkownicy Kindle Touch będą mieli w spisie treści dostępne opisy artykułów i zdjęcia. Tego nie ma żadna inna gazeta w ofercie eGazeciarza!

  • Dostosowałem rozdzielczość wszystkich zdjęć do rozdzielczości Kindle. Na stronie internetowej posługuje się miniaturkami o małej rozdzielczości, które w razie potrzeby po kliknięciu przekierowują do zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości (np 1600x1200 px). W gazecie będą zawarte grafiki w dużej rozdzielczości, jednak nie większej niż rozdzielczość ekranu Kindla, 800x600px. Ten sposób uznałem za optymalny.

  • Poprawiłem niektóre linki. Większość gazet, które są automatycznie generowwane na podstawie stron internetowych, posiadają w swojej treści odnośniki. Często są to linki do innych artykułów tego samego serwisu. Postarałem się, by linki (gdy nie jest to konieczne) nie uruchamiały przeglądarki, lecz przenosiły do stosownego miejsca w gazecie, gdzie znajduje się owy artykuł. Niestety część linków nadal prowadzi do strony internetowej. By wszystko działało off-line trzeba było by stworzyć jedną ogromną gazetę...

  • Dodałem kilka dodatkowych mini-artykułów, które wyjaśniają czym jest eKundelek, o czym pisuje, jakie są jego cele/misja oraz kim są jego autorzy :) Wszystkie te mini-artykuły znajdują się w sekcji "Inne". Sekcja ta będzie dołączana do każdego wydania. Nie będzie się raczej zbyt często zmieniać, stworzyłem ją raczej z myślą o nowych czytelnikach :)

Na koniec jeszcze raz podkreślę, że nie jest to jednorazowe wydanie :)

[STK-4] eGazeciarz, automatyczne wysyłanie artykułów na KindleTen artykuł jest częścią serii pt. "Send To Kindle, czyli mini cykl o wysyłaniu rzeczy na Kindle".

Tak naprawdę serwis eGazeciarz nigdy nie odszedł, niemniej jednak ostatnio przeżył niemalże reinkarnację!

Czym jest eGazeciarz.pl


Pamiętacie artykuł o Calibre? Wspominałem w nim, że Calibre potrafi wysyłać artykuły z wybranych przez nas popularnych serwisów wprost na czytnik. Rozwiązanie takie jest genialne, jednak ma pewną wadę. By artykuły mogły zostać pobrane i przesłane do nas, musimy mieć uruchomiony komputer oraz włączony program. Gdy rano wstaje nie chcę tracić czasu na włączanie komputera. Internetowy serwis eGazeciarz stał się rozwiązaniem mojego problemu...