środa, 31 października 2012

Calibre obchodzi swoje 6. urodziny! Z tej okazji nauczmy się poprawnej wymowy jego nazwy :)



Calibre, to potężny program do zarządzania kolekcją e-booków. Jeżeli potrzebujesz przekonwertować ebooka z jednego formatu na drugi, to Calibre jest narzędziem, którego powinieneś użyć. Calibre jest programem który pomógł stworzyć wiele profesjonalnych ebooków. To ten program jest w stanie pomóc molom książkowym zapanować nad ich cyfrową kolekcją ebooków.


Calibre - projekt który narodził się niemalże przypadkiem, będący dziś podstawowym narzędziem do zarządzania e-treścią, obchodzi swoje 6. urodziny. Z tej okazji postanowiłem przygotować Wam luźne tłumaczenie historii spisanej przez Kovida Goyala - autora programu - mówiącej o początkach tego przedsięwzięcia.

poniedziałek, 29 października 2012

Kindle Print Screen - czyli jak zrobić zrzut ekranu na czytnikach Kindle

Przyznam szczerze, na początku sama musiałam zrobić sobie taką listę. Na potrzeby eKundelka razem z mężem posiadamy kilka Kindli i po prostu nie jestem w stanie spamiętać wszystkich przepisów na to jak w danym modelu zrobić zrzut ekranu. Postanowiłam więc napisać jeden zbiorczy artykuł :)



Wybierz interesujący Cię model, by przejść do konkretnej instrukcji:
  1. Kindle 1, Kindle2, Kindle 3 - Keyboard, Kindle DX
  2. Kindle 4 "Classic"
  3. Kindle Touch
  4. Kindle Papetwhite
  5. Kindle Fire, Kindle for Android

sobota, 27 października 2012

Byliście kiedyś na Targach Książki? Ja jestem pierwszy raz :)

W chwili gdy ten artykuł jest automatycznie publikowany, Magdalena i Ja powinniśmy być właśnie na Targach Książki w Krakowie.



Recenzja Kindle Paperwhite - cz. 1.
Wygląd, Światło i Dotyk

Z dniem 23.01.2013 Amazon w końcu rozpoczął oficjalną sprzedaż 
Kindle Paperwhite w wersji International, którą można zamawiać do Polski.
Linki: Kindle Paperwhite WiFi, Kindle Paperwhite WiFi+3G.


Kindle Paperwhite to czytnik, którego nie da się omówić jednym artykułem, dlatego postanowiłem rozbić jego recenzję na dwie części. Ta jest poświęcona kwestiom natury fizycznej, które aż do nowego modelu nie ulegną zmianie. Kolejna część będzie omawiać kwestie oprogramowania urządzenia oraz nowościach w infrastrukturze firmy Amazon, które zostały wprowadzone przy okazji prezentacji tego urządzenia.

Zanim zacznę szczegółowe omawianie, chciałbym przypomnieć, że na tym blogu już 9 września (czyli dokładnie 3 dni po konferencji, na której Amazon przedstawił światu Kindle Paperwhite) opublikowałem artykuł, w którym starałem się przeanalizować wszystkie na tamten czas dostępne informacje w celu wysunięcia wniosków czym się różni Kindle Paperwhite od Kindle Touch.

Prawdę mówiąc bardzo duża część tamtego artykułu była domyślaniem się, gdyż bazowała na rzeczach, które nigdzie nie były powiedziane... a tylko przez przypadek pokazane na jakimś filmie czy zdjęciu. Na szczęście okazało się, że większość rzeczy wywnioskowałem poprawnie, więc by w tym artykule wszystkiego nie powtarzać, skupię się na rzeczach których wówczas wysnuć nie mogłem :)

czwartek, 25 października 2012

Dzisiaj jest dzień Kundelka. Z tej okazji pewna ciekawa historia :)

13 marca 2013 roku nasz blog będzie obchodził pierwsze urodziny. Zanim jednak to się stanie, minie jeszcze wiele dni, tymczasem postanowiliśmy, że dzisiaj i w każdy następny 25-ty dzień października nasz blog będzie obchodził imieniny, bowiem to właśnie tego dnia obchodzone jest nieformalne polskie święto - Dzień Kundelka :)



Z przykrością przyznajemy, że okazja ta jest trochę naciągana. Domyślamy się, że ktoś ustalając tę datę tak naprawdę nie myślał by w tym dniu swoje święto miały też jakieś urządzenia, które z czworonogami nie mają przecież nic wspólnego.

Jednak każda okazja do świętowania jest dobra, a ta dodatkowo była dla nas pretekstem do tego by podzielić się z Wami pewną historią...

sobota, 20 października 2012

Widok okładek w Kindle Paperwhite i Kindle Touch oraz przepis na wyłączenie rekomendacji

Z dniem 23.01.2013 Amazon w końcu rozpoczął oficjalną sprzedaż 
Kindle Paperwhite w wersji International, którą można zamawiać do Polski.
Linki: Kindle Paperwhite WiFi, Kindle Paperwhite WiFi+3G.



Kindle Paperwhite był to pierwszy czytnik z rodziny Kindle, który potrafił w ekranie domowym wyświetlać widok z okładkami książek. Wraz z aktualizacją oprogramowania Kindle Touch do wersji 5.3.2 stało się to możliwe także i w tym drugim czytniku. Osoby, które wolą jednak tradycyjną listę, nie mają się o co martwić, bowiem wszystko da się spersonalizować :)

środa, 17 października 2012

Komórka z e-papierowym ekranem już wkrótce! Firma Onyx przygotowała prototyp

Jakiś czas temu, producent ekranów e-papierowych, firma E-Ink zdradzała, że są producenci, którzy przy współpracy z nimi pracują nad prototypem telefonu z ich ekranem. Portal The Digital Reader właśnie doniósł, że dowiedział o którą firmę chodzi - Onyx International.

Ku uciesze wszystkim udostępniono pierwszy filmik pokazujący owo urządzenie. Telefon jest wzorowany na smartfona. Pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Prototyp nie posiada jeszcze nazwy, więc wszyscy, wraz z producentem nazywają go na razie E-ink phone  :)



Nie podano kompletnej specyfikacji urządzenia. Wygląda na to, że będzie miało ekran o przekątnej ok 4,3 cala. Bateria powinna wytrzymać nawet miesiąc użytkowania. Miła pani z filmiku w wspomina, że ten telefon ma być wyposażony w pojemnościowy, giętki ekran dotykowy.

Sama obudowa giętka raczej nie jest, ale trzeba przypomnieć, że giętki ekran w czytniku Wexler Flex One charakteryzuje się wręcz militarną wytrzymałością. Tutaj też nie powinno być źle ;)

Onyx Boox M92 a kwestia PDFów



Ten artykuł jest częścią serii "Który czytnik jest najlepszy do PDFów?" i jednocześnie dopełnieniem recenzji Onyxa M92, którą miałem przyjemność napisać dla serwisu eKsiazki.org


Właściciele czytników Kindle, którzy często czytają PDFy, nie powinni czytać tego artykułu, jeżeli nie chcą czuć się zazdrośni o bardzo duże możliwości tego 10-calowego Onyxa ;)

wtorek, 16 października 2012

Który czytnik jest najlepszy do PDFów?

Pliki w formacie PDF, niegdyś uważane za synonim elektronicznej książki, obecnie są wyklinane przez posiadaczy e-czytników. Bardzo niewiele urządzeń może pochwalić się ich obsługą na zadowalającym poziomie.

Wspominałem już kiedyś o różnicach pomiędzy otwartymi formatami takimi jak mobi czy ePub a PDFami. Pisałem, że PDFy są "złe, be i fuj"...

Czasem jednak nie ma wyboru i nie pozostaje nic innego jak zmierzyć się z tym formatem. Są przecież osoby, które nie mają wyboru i z PDFami pracują na co dzień.

To miejsce będzie próbowało im pomóc wybrać najbardziej przyjazny PDFom czytnik.

sobota, 13 października 2012

[Aktualizacja] Kindle Paperwhite - eKundelek testował na żywo

Z dniem 23.01.2013 Amazon w końcu rozpoczął oficjalną sprzedaż 
Kindle Paperwhite w wersji International, którą można zamawiać do Polski.
Linki: Kindle Paperwhite WiFi, Kindle Paperwhite WiFi+3G.


Jakiś czas temu wpadł mi do głowy pewien pomysł na alternatywny sposób testowania czytników. Pomysł z początku wydawał mi się trochę szalony, ale po przedstawieniu go czytelnikom eKundelka na Facebooku oraz na Google+ postanowiłem zaryzykować :)

Otóż, już w niedzielę, 14 października o godzinie 18:00,  miało miejsce testowanie czytnika Kindle Paperwhite na żywo. Przypomnę, że ponad miesiąc temu opublikowałem bazujący na informacjach z firmy Amazon obszerny artykuł porównujący Kindle Paperwhite z Kindle Touch. Teraz, gdy czytnik w końcu jest u mnie, przyszedł czas na prawdziwą zabawę :)

Testowanie to realizowałem z Waszą pomocą, z wykorzystaniem kamery internetowej oraz mikrofonu. Czytelnicy eKundelka mieli możliwość komunikacji ze mną w czasie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnego czata.

Wszystko to odbyło się na specjalnie przygotowanej do tego celu stronie, znajdującej się pod adresem eKundelek.pl/nazywo

Teraz, gdy jest już po wszystkim, filmik jest do obejrzenia tutaj. Film do krótkich nie należy, ale póki mieliście pytania, to nagrywaliśmy :)

Na początku mieliśmy małe problemy z dźwiękiem... więc radzę zacząć oglądanie od 9 minuty.



Podczas transmisji na żywo Magdalena, ja i nasz czytnik był do Waszej dyspozycji. Sprawdzaliśmy przede wszystkim rzeczy, o które pytaliście nas na czacie :) Mam nadzieję, że w ten sposób udało się stworzyć wspólnie z Wami recenzję, odpowiadającą na wszystkie najważniejsze pytania.

Cała ta transmisja była eksperymentem zarówno pod względem technicznym jak i merytorycznym. Czy dobrze wyszło? Prosimy Was o ocenę. Uważamy, że jak na debiut, to nie było tak tragicznie.

Jeżeli taka forma recenzji podoba się Wam, nie wykluczamy kolejnych przedsięwzięć tego typu, poświęconych innym czytnikom :)

Wcześniej...

Przygotowując się do niedzielnej transmisji, przygotowałem przy okazji filmik z pierwszego otwarcia oraz z odrobiną testowania.