sobota, 29 grudnia 2012

Najważniejsze adresy i skróty podstron serwisu Amazon.com

Sklep Amazon.com to jeden z najbardziej rozbudowanych serwisów internetowych świata. Firma ta powstała w 1995 roku i dorobiła się dziesiątek tysięcy podstron w swoim serwisie.

Przeciętny link prowadzący do serwisu nie jest niestety zbyt przyjazny i często wygląda tak:


albo co gorsza tak


Bez klikania na taki link raczej nie można odgadnąć dokąd taki link może prowadzić. Adresy tego typu są też praktycznie niemożliwe do zapamiętania, więc gdy potrzebujemy dostać się na jakąś stronę często musimy wchodzić na stronę główną serwisu i szukać, klikać, przechodzić, by w końcu po kilku minutach znaleźć to czego szukaliśmy.

Szczęściem w nieszczęściu jest to, że Amazon przypisał niektórym podstronom specjalne aliasy. Niestety po skorzystaniu z aliasu zawartość paska adresu zwykle znowu przybiera jakąś kosmiczne cudaczną postać. Jak widać nie można mieć wszystkiego ;)

Nigdzie nie znalazłem oficjalnego spisu wszystkich aliasów jakie stosuje Amazon. Postanowiłem więc dla wszystkich Kindlowiczów zebrać te najbardziej przydatne adresy i w kilku słowach opisać...

piątek, 28 grudnia 2012

Jak "na ślepo" zmienić język w czytnikach Kindle?


Sprawa z początku może wydawać się zabawna... jednakże dla osób, które spotkały się z takim problemem, może to stanowić poważny problem. Szykując poprzedni artykuł o tym jak zarejestrować Kindle, kilkukrotnie resetowałem czytnik do ustawień fabrycznych, by zrobić odpowiednie zrzuty ekranów kreatora rejestracji jaki wyświetla się na początku.

Kindle przy pierwszym uruchomieniu prosi o wybranie języka. Kilka dni temu niestety w takiej sytuacji sam przez przypadek nacisnąłem nie to co chciałem i wybrałem język, którego w ogóle nie znam (chiński albo japoński, w każdym razie z krzaczkami ;) )

Gdy wczoraj jedna z czytelniczek opisując podobny przypadek poprosiła w komentarzu o pomoc, stwierdziłem, że taka instrukcja może wkrótce przydać się większej liczbie osób. Taka sytuacja może się teraz częściej przydarzać, gdyż po otwarciu nowych azjatyckich oddziałów firmy Amazon do Kindle wraz z aktualizacjami wprowadzane są nieco mniej znane europejczykom języki azjatyckie.

wtorek, 25 grudnia 2012

Rejestracja czytnika Kindle w Amazon - poprzez czytnik/stronę/czat - instrukcja

Kilka miesięcy temu opisywałem jak zarejestrować czytnik Kindle w Amazon.com. Tamten sposób jednak już nie działa, gdyż od jakiegoś czasu czynność tą można wykonać tylko i wyłącznie poprzez czytnik. Czytników Kindle jest jednak kilka modeli, a procedura rejestracji różni się odrobinę w każdym przypadku.

Ten artykuł co prawda jest dość długi, ale to dlatego, że szczegółowo opisuje czynności jakie należy wykonać na poszczególnym czytniku. Nie musisz czytać całego artykułu, a część poświęconą tylko modelowi jaki posiadasz. Rejestracja nie powinna zająć więcej niż 5 minut.


By przejść do odpowiedniej części artykułu kliknij na obrazek reprezentujący Twój czytnik.

Kindle Classic - Szary
Kindle Classic - Czarny
Kindle Touch
Kindle Paperwhite

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Czytanie PDFów na Kindle "Classic"

Ten artykuł jest częścią serii "Który czytnik jest najlepszy do PDFów?".

Kindle 4, popularnie zwany Classic, ma niewielki 6'' ekran, który jest idealny do czytania ebooków. Jednak nadal wiele dokumentów, czasopism, artykułów jest wydawane w formacie PDF. Czy ten najprostszy z czytników firmy Amazon obsługuje pliki w tym formacie?


Oczywiście! Musiałabym jednak skłamać by napisać, że jest to najlepszy czytnik do takich plików. Całą sprawę należy potraktować bardziej dogłębnie...

środa, 12 grudnia 2012

Zapowiedziano kolejny telefon z dwoma ekranami: LCD + E-Ink

Mobilne czytanie ma się coraz lepiej, a wszystko wskazuje na to, że najlepsze czasy dopiero nadchodzą. Czy nie łatwiej byłoby nam wydać kilkaset złotych na czytnik, jeżeli byłby on przy okazji telefonem? :)


Nazywanie telefonu pełnoprawnym czytnikiem z pewnością było by nadużyciem. Ekran o przekątnej 4 cali to jednak trochę za mało, by wygodnie czytać wszystkie ebooki. Beletrystyka jednak powinna czytać się na tym nie najgorzej.

wtorek, 11 grudnia 2012

Kindle w Tesco!

Uważni obserwatorzy otoczenia i Internetu już dobrych kilka dni temu zorientowali się, że w jednej z największych sieci supermarketów w Polsce od niedawna do kupienia jest czytnik Kindle. Postanowiłem jednak nie zadowalać się plotkami i sam wyruszyć w poszukiwanie artefaktów nowoczesnego czytania do przybytku, który wielu z nas odwiedza w poszukiwaniu najzwyklejszych artykułów spożywczych.


Jak wygodnie odsłuchiwać... ebooki.

Dzisiaj na eKundelku mamy przyjemność opublikować kolejny gościnny wpis. Dzisiaj nasz kolega Paweł Zięba (fan cyfrowego czytania w każdym wydaniu, entuzjasta najnowszych technologii, otwartego oprogramowania i wiedzy) podzieli się z Wami swoim sposobem na wygodne czytanie, gdy czytać w teorii już nie sposób :) Zapraszamy!

W czytaniu książek, czy to elektronicznych, czy papierowych, zawsze mi przeszkadza jeden szczegół: książkę muszę odłożyć, żeby zrobić cokolwiek innego, co wymaga obu rąk lub oderwania wzroku od czytanej książki. Ciężko jest więc czytać i w tym samym czasie zmywać naczynia.

Problem ten po części rozwiązują audiobooki. Jednak jeżeli weźmie się pod uwagę, że po umyciu wszystkich naczyń chciałoby się z powrotem wrócić do czytania tradycyjnego, to pojawia kwestia żmudnego poszukiwania miejsca, w którym kończy się słuchanie audiobooka, a trzeba wrócić do książki czytanej. Co prawda istnieje technologia Whispersync for Voice firmy Amazon (o której też słów kilka na końcu artykułu), jednakże polskich książek wspierających ten mechanizm praktycznie nie ma.Istnieje masa czytników z papierem e-Ink wyposażonych w mechanizm TTS (Text-to-Speech), które potrafią głosowo “czytać” ebooka. Większość z nich jednak zniechęca do zakupu ceną, albo... brakiem obsługi języka polskiego.

Co jednak zrobić, jeżeli posiadamy już czytnik, który nie ma funkcji TTS, a kupno nowego raczej nie wchodzi w grę?

Jeżeli posiadasz telefon z systemem operacyjnym Android, to ten artykuł jest dla Ciebie!

czwartek, 6 grudnia 2012

Mikołajkowy konkurs - są wyniki!

Trochę to trwało, ale komisja konkursowa miała naprawdę niesamowitą trudność w wytypowaniu zwycięzców. Tyle nam to zajęło, że musieliśmy zrezygnować z kręcenia filmu z ogłaszaniem wyników, a zdążyliśmy przygotować tylko tą galerię laureatów:


Gratulujemy!

Wszystkie te osoby zostaną niezwłocznie powiadomione też o swojej wygranej emailem, bądź wiadomością na portalu Facebook, jeżeli tam pisali swój list :)


Kody rabatowe dla wszystkich!

Tak jak wspominaliśmy, w naszym konkursie tak naprawdę nie ma przegranych! Każda osoba, która wzięła udział w konkursie otrzyma specjalny kod rabatowy o wartości 10 zł, na zakupy w księgarni Woblink. Będziemy się z Wami kontaktować w tej sprawie dzisiaj i jutro.

Małe sprostowanie: do regulaminu wkradł się mały błąd (chochlik ;) ), który to twierdził, że kody rabatowe są w użytku tylko w przypadku zakupów powyżej 19,90 zł (wydając 9,90 zł z własnej kieszeni). Co prawda faktycznie istnieje małe ograniczenie na użycie kodu, jednakże w praktyce wygląda to nieco inaczej. W praktyce kod obniża cenę ebooka o 10 zł, lecz do kwoty nie mniejszej niż 9,90 zł. Więcej informacji o Woblinkowych kodach znajdziecie tutaj: http://woblink.com/pl/kody.

[Aktualizacja]

Emaili gratulacyjnych jeszcze nie wysłaliśmy, jednak większość laureatów powinna mieć już swoje prezenty na swoich wirtualnych półkach. Jest jednak kilka osób, których emaili nie potrafiliśmy dopasować do istniejących kont w księgarni Woblink oraz kilka innych osób, które użyły konta Facebookowego do logowania się w module komentarzy. Osoby te zostały powiadomione emailem (lub w tym drugim przypadku na Facebooku ) o konieczności przesłania nam dodatkowych informacji.

Pozostałych uczestników czekających na kody rabatowe prosimy o cierpliwość. Kody będą rozsyłane do wszystkich dopiero wieczorem. Mieliśmy małe problemy techniczne...


środa, 5 grudnia 2012

Mikołajki z eKundelkiem i Woblinkiem - mamy dla Was prezenty! :)Mikołajki tuż, tuż, a my już teraz mamy dla Was prostą zabawę, w której nagrody wybieracie sobie sami. W naszej zabawie nie będzie przegranych, gdyż każdy uczestnik naszej zabawy otrzyma nagrodę gwarantowaną w postaci kuponu rabatowego o wartości 10 zł na ebooki z księgarni Woblink.


Starym dobrym zwyczajem należy napisać Mikołajowi (czyli w tym wypadku na przykład tutaj) jakiego ebooka chcecie dostać, a także dlaczego właśnie tego jego. Jeżeli jakiś ebook jest Wam po prostu niezbędnie potrzebny, to także i to możecie napisać.

Wszelkie formy (wiersze, piosenki, dowcipy) są dozwolone. Liczy się inwencja twórcza i oryginalność :)

By zostać nagrodzonym, należy wybrać ebooka z księgarni Woblink w cenie do 30 zł. eBooki zostaną przekazane autorom 29 najciekawszych według nas wypowiedzi.

Dodatkowo swojego wymarzonego ebooka dostanie także osoba, która pod swoim komentarzem uzbiera najwięcej plusów lub polubień.

Dokładny regulamin konkursu znajduje się tutaj.

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Dlaczego czytnik to dobry pomysł na prezent?
Jeżeli czytujesz tego bloga, to bez wątpienia masz albo chciałbyś mieć e-czytnik. Wiele osób przed zakupem takiego urządzenia bardzo długo zastanawia się, czy naprawdę warto. Wiecie dlaczego ludzie tak bardzo lubią swoje e-czytniki? Bo prawie każdy miał w stosunku do nich wątpliwości, a później zazwyczaj stwierdzał, że to była jedna z najlepszych decyzji zakupowych w ostatnim okresie.

Ten artykuł jest szalenie tendencyjny... wszakże jeżeli jeszcze czytnika nie masz, to w tym artykule znajdziesz kilkanaście powodów tłumaczących dlaczego powinieneś sobie czytnik kupić. Jeżeli już wiesz, że czytnik chcesz mieć, ale ogranicza Cię np. budżet, to być może dobrym pomysłem będzie podesłanie tego artykułu chłopakowi/dziewczynie/mężowi/żonie/rodzicom/dzieciom ;) Być może znajdziesz wtedy swojego Kindla pod choinką ;)

Kilka tygodni temu postanowiłem zapytać fanów eKundelka na Facebooku i Google+, czy przypadkiem nie dostali Kindla w prezencie, albo czy sami komuś takiego czytnika nie ofiarowali. Moją intencją było poznanie motywacji ofiarodawców oraz zdań osób, które czytnika się nie spodziewały, a jednak stwierdziły, że był to bardzo sprawdzony prezent.

Oto co napisały mi te osoby...

niedziela, 2 grudnia 2012

Sztuczki przydatne do przeglądania dwukolumnowych PDFów + [VIDEO]


Gdy przyjdzie nam się zmagać z PDFami możemy albo spróbować je skonwertować, albo zacisnąć zęby i przeglądać je tak jak się da. Pewne problemy są z trybem dwukolumnowym, który zazwyczaj gorzej się konwertuje. Dzisiaj chciałabym wam przedstawić pewną małą sztuczkę, która może oszczędzić trochę frustracji. Powinni się nią zainteresować właściciele czytników Kindle Classic, Kindle Keyboard oraz DX. Tak naprawdę to ciekawi jesteśmy ilu z Was już to dawno odkryło ;)

Do rzeczy...