środa, 30 stycznia 2013

E-czytniki na Allegro - raport specjalny

Przy współpracy z serwisem Manubia.pl przygotowaliśmy raport specjalny na temat sprzedaży e-czytników w IV kwartale 2012r. Raport ten został przygotowany w oparciu o dane pochodzące z serwisu Allegro.pl.

Grupa Allegro posiada obecnie największy zasięg w polskim Internecie, a sam serwis Allegro.pl jest siódmą najczęściej odwiedzaną witryną w Polsce.


Połączenie tych czynników sprawia, że wyniki sprzedażowe z tego serwisu mogą stanowić podstawę do wysunięcia wniosków na temat ogólnopanujących trendów na polskim rynku e-czytników.

Podobny raport (za okres I kwartału 2012r.) został w polskim Internecie niegdyś przedstawiony na łamach portalu Antyweb.pl (pdf). Postanowiliśmy przejąć pałeczkę i przedstawić wszystkim najświeższe dane z polskiego rynku e-czytników.

piątek, 25 stycznia 2013

Kim są czytelnicy eKundelka i czy ten blog ma szansę na tytuł bloga roku?

Kilka dni temu mieliśmy okazję opublikować na naszej stronie ankietę skierowaną do naszych czytelników. Miała ona na celu zebranie opini na temat tego, co wam się podoba (lub nie) w eKundelku, jakie treści chcielibyście częściej na tym blogu widzieć, co jest zbędne itd.

Generalnie musimy przyznać, że jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni liczbą osób, które postanowiły podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego bloga. W tej wcale nie krótkiej ankiecie wzięło udział aż 297 osób! :)

Przy okazji pytań o bloga, pytaliśmy Was o dane demograficzne oraz o pewną ciekawą kwestię od której zacznę, by potem móc się już skupić na reszcie ;)


Pytania 12 i 13 brzmiały kolejno:
  • Czy uważasz, że eKundelek.pl powinien spróbować swoich sił w konkursie na blog roku (w kategorii "Moje zainteresowania i pasje")?
  • Po ewentualnym zgłoszeniu eKundelka do konkursu Blog Roku, kolejny etap polegać ma na głosowaniu sms. Czy wysłał(a)byś na nasz blog głos za pomocą takiego smsa (1,23 zł), by pomóc w jego promocji?

Wyniki na te pytania prezentują się następująco:

W kwestii formalnej dodam tylko, że na drugie pytanie odpowiadali wszyscy, a nie tylko te osoby, które na pierwsze pytanie odpowiedziały twierdząco :)I z tej właśnie okazji donosimy Wam, że postanowiliśmy posłusznie oddać się woli naszych czytelników :)Do kolejnego etapu awansuje 10 blogów z każdej kategorii, które otrzymają największe poparcie w głosowaniu sms. Ponieważ wspólnie z Krzyśkiem jesteśmy małżeństwem niepoprawnych optymistów, jesteśmy przekonani, że z Waszą pomocą uda się to zrobić :)

Jeżeli chcesz pomóc nam promowaniu naszego bloga, wyślij proszę SMS o treści G00944 na numer 7122. Taki SMS jest niestety płatny, lecz kosztuje tylko 1,23 zł, co w przybliżeniu daje około 6 do 8% średniej ceny ebooka. Przy okazji wiecie, że jest to 68. artykuł na tym blogu? :)

Co bardzo ważne, cały dochód z głosowania sms zostaje w tym roku przeznaczony na fundacje Marka Kamińskiego (tego sławnego polskiego polarnika), którego z resztą mieliśmy okazję poznać na Targach Książki w Krakowie :)


Co my możemy dać Wam w zamian?


Oficjalnie rzecz biorąc nic (to było by przekupstwo ;) ), jednak możemy Wam obiecać, że będziemy starać się co najmniej tak samo jak teraz (a najpewniej jeszcze bardziej) pisać ciekawe artykuły, odpowiadać na Wasze pytania i doradzać Wam.

Chciałbym tutaj napisać o jeszcze kilku rzeczach, ale pewne rzeczy niech pozostaną dla Was niespodzianką ;)

Tyle o smsach, przejdźmy do analizy ankiety :)

Kim są czytelnicy eKundelka?

Okazuje się, że wśród naszych czytelników przodują mężczyźni.
Krzysiek troszkę się podłamał tym faktem, czego skutkiem jest to, że teraz 2-3 razy w tygodniu chodzi na basen :)

czwartek, 24 stycznia 2013

Polski syntezator mowy IVONA został kupiony przez Amazon!!!Jak można dowiedzieć się ze strony ivona.com, Polska firma IVONA Software, tworząca najwyższej klasy oprogramowanie syntezujące głos została przejęta przez amerykańskiego giganta, firmę Amazon!

Syntezator mowy, który stanowi podstawę dla mechanizmu Text-To-Speech (konwersja tekstu na głos lektora), jest obecny m.in. w czytnikach Kindle Keyboard czy Kindle Touch. Do tej pory było to jednak rozwiazanie innej firmy.

Generalnie rzecz biorąc domyślnie czytniki Kindle nie posiadają obsługi polskich głosów, a osoby które za wszelką cenę chciały mieć czytającego polskie ebooki lektora, musiały wykonywać tzw. jailbreak, który naruszał warunku gwarancji.Nawet tak skomplikowane i ryzykowne zabiegi, nie przynosiły jednak zbyt satysfakcjonujących rezultatów, gdyż społeczność pomimo najszczerszych prób nie potrafiła wykorzystać syntezatora IVONA, lecz musiała się posiłkować jakościowo zdecydowanie gorszymi rozwiązaniami konkurencyjnych firm.

Dave Limp, wiceprezes Amazon, opiekujący sie działem Kindle, tak wypowiada się o polskim produkcie:
Opracowana przez IVONA Software wyjątkowa technologia text-to-speech wyróżnia się naturalnością, dokładnością wymowy oraz łatwością wykorzystania. Jest ona kluczowym elementem funkcji zwiększających dostępność Kindle Fire, w tym Text-to-Speech, Voice Guide, czy Explore by Touch
Zespół IVONA podziela naszą pasję do innowacji i koncentrację na potrzebach klienta. Liczymy na dalszy rozwój i dostarczanie świetnych produktów pozwalających na budowę najwyższej klasy rozwiązań głosowych klientom na całym świecie.


17 języków, 44 głosy

Dokładnie tyle produktów ma IVONA w swoim portfolio. Wsparcie tak dużej firmy jak Amazon, z pewnością pomoże jeszcze bardziej poprawić ten rezultat. Co to będzie oznaczać w praktyce?

Już teraz głosy IVONY można słuchać na dworcach PKP, w automatycznych kasach takich supermarketów jak Tesco, Carrefour i zapewne jeszcze w dziesiatkach innych miejsc, w których na co dzień bywamy. Moje przekonanie graniczące z pewnością pozwala mi roztaczać wizję, w której to automatyczny, lecz naturalny głos będzie nam na codzień towarzyszył już za kilka lat.

W najgorszym przypadku, jeżeli nawet Amazon postanowi wykorzystywać potencjał IVONY tylko na potrzeby projektów związanych z czytnikami Kindle, to i tak my - fani eczytelnictwa - mamy mnóstwo powodów do zadowolenia :) Jednakże na pewniki, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać...

Tymczasem...


Zastanawiam się, jak na tą nowinę zareagowały inne firmy konkurujące z Amazonem, które do tej pory korzystały z silnika IVONY. Do tych firm zalicza się m.in. firma Onyx, która to na polskim rynku, dzięki firmie ArtaTech, rozprowadzała swoje czytniki właśnie z IVONĄ na pokładzie.Wydaje mi się, że dość prawdopodobnym rozwojem wydarzeń jest to, że z Onyxów IVONA zniknie wkrótce na dobre.


poniedziałek, 14 stycznia 2013

PaperTab - epapierowy tablet przyszłości, CST-01 - najcieńszy zegarek świata

Nie ma już chyba miesiąca bez doniesień na temat nowych prototypów urządzeń, których najważniejszym elementem jest epapierowy ekran. Niektóre z tych urządzeń z powodzeniem mogą nadawać sie do czytania książek, inne mają zdecydoanie za mały rozmiar. Tak czy inaczej, dzisiaj chciałbym Wam pokazać dokąd zmierza e-papierowy świat...

E-papierowy elastyczny tablet
Pokazywanemu na filmie urządzeniu bliżej z wyglądu raczej do zwykłej papierowej kartki niż do tabletów takich, jakie obecnie znamy. Za rozwój projektu są odpowiedzialni pracownicy kanadyjskiego Queen's University (Kingston, Ontario), którzy przy współpracy z firmą Plastic Logic, oraz wszystkim dobrze znanym Intelem starają sie stworzyć idealne narzędzie do pracy "wielodokumentowej".

PaperTab posiada bardzo ciekawą funkcję, która sprawia, że kładąc jedną taką e-kartkę obok drugiej, obraz z pierwszej rozszerza się automatycznie na drugą. Oprócz tego ten wynalazek posiadać ma kilka bardzo ciekawych funkcji, jak np. przełączanie strony poprzez jej zagięcie.

Zamysłem inżynierów pracujących nad tym urządzeniem było przedstawienie konceptu urządzeń, które potrafią w bardzo intuicyjny sposób ze sobą współpracować. Trzeba przyznać, że o ile samo wykonanie i jakość urządzeń pozostawia jeszcze wiele do życzenia, o tyle sam koncept jest naprawdę super.

Przyznam szczerze, że pierwszym zastosowaniem jakie przyszło mi do głowy to... nauka. Ucząc się do egzaminu czasami nie sposób uczyć się z jednego źródła.

Przełączanie się pomiędzy różnymi dokumentami na czytniku nie jest aż takie wygodne, by uznać je za komfortowe. Wspominała o tym Magdalena w swoim artykule recenzującym Kindle Classic.

E-papierowy zegarek

Drugi projekt być może mniej zainteresuje użytkowników lubiących czytać, niemniej jednak temu przedsiewzięciu jest o wiele bliżej do realizacji. To wszystko głównie za sprawą amerykańskiego portalu Kickstarter, który pozwala mniejszym firmom znaleźć fundusze na (wydawać by się mogło) niszowe projekty.

środa, 9 stycznia 2013

Kindle Paperwhite od środka - czyli artykuł z cyklu "nie rób tego w domu"


Z dniem 23.01.2013 Amazon w końcu rozpoczął oficjalną sprzedaż 
Kindle Paperwhite w wersji International, którą można zamawiać do Polski.
Linki: Kindle Paperwhite WiFi, Kindle Paperwhite WiFi+3G.

Od razu na samym początku poinformuję, że to nie ja odważyłem się dokonać tak brutalnego rozebrania najnowszego modelu Kindle na części.

Autorem filmiku który chciałbym Wam dzisiaj pokazać jest Australijczyk David Jones, autor poczytnego bloga o elektronice oraz wielki fan Kindle.

Osobom niecierpliwym donoszę, że cały filmik (trwający 30 minut) znajduje się na dole artykułu. Ze względu na jego długość postanowiłem przygotować dla Was jego streszczenie, oraz opatrzyć stosowne zdjęcia wycięte z filmu stosownym polskim komentarzem :)

Zaglądamy do środka

Przede wszystkim okazuje się, że rozebranie Paperwhite'a jest sztuką. Miejscami ramka jest przyklejona, dookoła ramki istnieje mnóstwo malutkich zaczepów, które naprawdę trudno jest zneutralizować.


niedziela, 6 stycznia 2013

Co zrobić by eKundelek był jeszcze lepszy?


2012 rok minął bardzo szybko. Na naszym blogu zostało opublikowanych ponad 50 artykułów. Nigdy nie planowaliśmy zostać blogerami, więc tak naprawdę przez większość tego czasu (przynajmniej na początku) improwizowaliśmy.

Duża liczba czytelników świadczy o tym, że poszło nam chyba nie najgorzej, jednak zdajemy sobie sprawę, że zawsze może być lepiej.

Wzorem pewnego innego blogera, chcielibyśmy Was bardzo serdecznie prosić o wypełnienie ankiety, która pomoże nam uczynić z eKundeleka jeszcze lepszy serwis :)