wtorek, 28 maja 2013

Pojedynek ekspertów. Czytać, ale na czym? Tablety vs. Czytniki.

W poniedziałek 27 maja miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie. Firma Legimi na swojej stronie transmitowała na żywo Pojedynek Eksperów, w którym udział wzieli Przemysław Pająk (Spider's Web) oraz Robert Drózd (Świat Czytników).

Temat dyskusji: Na czym czytać ebooki?Tych, którzy wolą formę pisaną, odsyłam do tekstowej relacji Agnieszki Żak. Całą resztą pragnę poinformować, że całość nagrania jest już dostępna:

poniedziałek, 27 maja 2013

Raport sprzedaży e-czytników na Allegro w pierwszym kwartale 2013 roku


Przed wami kolejny raport specjalny ze sprzedaży e-czytników na Allegro w pierwszym kwartale 2013 roku. Podobnie jak raport z 2012 Q4, także i ten powstał przy współpracy z serwisem Manubia.pl, który umożliwia przeprowadzanie szczegółowej analizy transakcji z największego serwisu aukcyjnego w Polsce.


Raport ten stara się nie tylko przedstawiać dane analityczne, lecz także wyciągać pewne wnioski, na podstawie zaobserwowanych zmian w stosunku do wcześniej analizowanego, ostatniego kwartału roku 2012.

czwartek, 23 maja 2013

Warszawskie Targi Książki - czy warto na nich być?

Niedawno miałam przyjemność wybrać się w kolejną blogerską delegację. Tym razem celem mojej podróży był Stadion Narodowy. Pomimo tego, że wracając z tej podróży miałam wątpliwą przyjemność jechać w jednym przedziale z pseudokibicami, ten artykuł nie będzie wcale o piłce nożnej, lecz o największych w Polsce Targach Książki, które odbyły się na wspomnianej arenie.

poniedziałek, 20 maja 2013

Nook Simple Touch odzyska przeglądarkę i dostanie jeszcze coś więcej

Ponad 2 tygodnie temu donosiliśmy, że w Wielkiej Brytani trwa bardzo atrakcyjna promocja w sklepach sieci Argos.


Za cenę 29 funtów (ok. 150 zł) oferowany jest czytnik Nook Simple Touch, którego mieliśmy okazję już kiedyś recenzować. Cały zapas przeznaczony na sprzedaż wysyłkową został już wyprzedany, zostały tylko pojedyncze sztuki, które można nabyć w stacjonarnych sklepach sieci.

Czytnik ten można jeszcze kupić u różnych sprzedawców na Allegro, jednak cena nie jest już tak bardzo atrakcyjna.

Zapowiadana aktualizacja oprogramowania


Wiemy, że bardzo wielu Polaków nabyło ten czytnik. Robert Drózd ze Świata Czytników (z którym ostanio mieliśmy okazję spotkać się osobiście przy okazji Warszawskich Targów Książki), już obiecał  recenzję swojego nowego nabytku.

Dlatego bardzo cieszymy się, że możemy donieść, że ów czytnik (jak i jego świecący młodszy brat - Nook Simple Touch with GlowLight) otrzyma podobno już 1 czerwca przeglądarkę internetową, klienta poczty (email) oraz nową wersję aplikacji sklepowej.
Dostęp do przeglądarki internetowej był w Nookach firmy Barnes & Noble już niegdyś dostępny (w Kindle przeglądarka jest dostępna od wersji 2 w górę). Funkcja ta została jednak usunięta kilka miesięcy po premierze urządzenia, za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Jak do tej pory chyba żaden czytnik nie posiada oprogramowania umożliwiającego wygodne przeglądanie Internetu. Prawda jest taka, że i tym razem nie spodziewałbym się cudu, bowiem ekrany firmy E-Ink (powszechnie stosowane w Kindlach, Nookach i wielu innych czytnikach) charakteryzują się bardzo słabym odświeżaniem, a to ciężko nadrobić po stronie oprogramowania.

Faktem jest jednak to, że przeglądarka, czy klient poczty w tak długo wytrzymającym na jednym ładowaniu urządzeniu, może być dla wielu osób bardzo cennym dodatkiem.

Jak przeprowadzić aktualizację?


Aktualizacja ma być przeprowadzona metodą "over the air" co oznacza, że o ile czytnik będzie miał dostęp do sieci Internet, to po pewnym czasie powinien zaktualizować się sam.

My obecnie nie posiadamy już czytnika, którego mieliśmy okazję niegdyś recenzować, dlatego liczymy na Was, że dacie znać czy owa aktualizacja faktycznie się pojawiła, oraz jak sprawdzają sie nowe aplikacje.

Tak czy inaczej mamy tylko nadzieję, że taki duży portal jak Techcrunch, publikując tą informację, nie zrobił wszystkich w konia :)
źródła: techcrunchthevergeengadget

Czytaj dalej:czwartek, 16 maja 2013

Książki z Wikipedii i Wikibooks w formatach epub i mobi

Wikibooks to świetna inicjatywa fundacji Wikimedia, czyli organizacji, która wraz ze swoją społecznością stoi za projektem największej encyklopedii świata - Wikipedii.


 Wikibooks-logo-en-noslogan
By Wikimedia Organization [GFDL], via Wikimedia Commons
By User:Bastique, User:Ramac et al. (Own work) [see page for license], via Wikimedia Commons

W ramach tego projektu tworzone są darmowe książki, których celem jest pomaganie w nauce i kształceniu się. Nie znajdziemy tam zatem powieści, lecz różnego rodzaju podręczniki z takich dziedzin jak:

Astronomia‎, Biologia‎, Chemia‎, Edukacja, Ekonomia‎, Elektronika, Filozofia‎, Fizyka‎, Genealogia‎, Geografia‎, Historia‎, Hobby‎, Informatyka, Języki‎, Kultura‎, Matematyka, Medycyna, Nauki techniczne, Porady‎, Prawo‎, Psychologia, Religia‎, Rozrywka, Sport‎, Turystyka, Wiedza o społeczeństwie‎, Dla dzieci

Przyglądając się ostatnio tej stronie, zacząłem się zastanawiać, czy da się treści tam stworzone w wygodny sposób czytać na czytniku. Okazuje się, że tak, jednak by pobrać książkę w najlepszym dla czytnika formacie, nie należy wcale robić... tego co może się wydawać w pierwszym momencie :)

Przygotowałem zatem dla Was kompletną instrukcję, która - jak się okazuje - może być z powodzeniem zastosowana nie tylko na Wikibooks, lecz na wszystkich serwisach typu Wiki :)

Artykuł w poniedziałek, Artykuł w czwartek

Pisałem już o tym wcześniej na Facebook i Google+, jednak to informacja, która powinn znaleźć się także i tutaj.

Kiedyś było "Miliard w środę, Miliard w sobotę". My teraz będziemy mieli "Artykuł w poniedziałek, Artykuł w czwartek" :)

Stwierdziliśmy, że postaramy się popracować nad kwestią, na którą kiedyś w ankiecie narzekało zwracało nam uwagę najwięcej czytelników - regularność postów (a raczej jej brak).

Nie wykluczamy, że czasem nie zostanie opublikowane coś dodatkowego pomiędzy, jednak chcieliśmy podzielić się z Wami naszym planem minimum.

PS. Ten wpis nie liczę jako artykuł, więc dzisiaj będzie jeszcze jeden :)

poniedziałek, 13 maja 2013

Etui do Kindle Classic od taniutko.pl - recenzja + videoZaraz po otrzymaniu omawianego dzisiaj etui, opisywaliśmy go na blogu pierwsze wrażenia i przemyślenia na temat etui. To nie był jednak czas by wypowiadać się o jakości etui... bowiem aby sprawdzić niektóre rzeczy, trzeba trochę więcej czasu :)

Kwestie techniczne


Przeznaczenie: Kindle "Classic"
Typ otwierania: "w lewo"
Zamykanie na magnes/gumkę/suwak: brak
Oświetlenie: dioda led
Zasilanie oświetlenia: prąd pobierany z czytnika
Etui waży 189 g
Zamknięte ma 18 mm grubości.
Cena: 79 zł

czwartek, 9 maja 2013

This will be a gift / Amazon Gift Wrap / Gift Options - Czy warto zaznaczać te opcje podczas zakupu Kindle?

Zamawiając Kindle bezpośrednio z Amazon, podczas zakupu klienci tego sklepu mają możliwość skorzystania z dodatkowej opcji jaką jest "This will be a gift", czyli "To będzie prezent".


Opcja ta daje możliwość wcale nie małej personalizacji zamówienia. Jeżeli zamawiasz czytnik dla siebie, to nie widzę powodu, by ta funkcja musiała Cię interesować, natomiast może się bardzo przydać, jeżeli zamawiasz czytnik dla kogoś.

W skrócie "prezentowe" opcje pozwalają:
 • zamówić czytnik, który nie będzie zarejestrowany na konto zamawiającego
 • otrzymać czytnik w paczce, która żadnymi napisami na sobie nie zdradza, że w środku jest Kindle
 • usunąć z paczki informacje o cenie zamawianego przedmiotu
a także (co nie jest wspomiane na pierwszym ekranie, a co dowiadujemy się dopiero z kolejnych plansz)
 • dodać spersonalizowaną wiadomość na bileciku
 • wykupić ozdobne opakowanie (ta opcja kosztuje dodatkowe $4.99)


Omówmy teraz to co najważniejsze.

poniedziałek, 6 maja 2013

Jak CAŁKOWICIE wyłączyć światło w Kindle Paperwhite?

Jeżeli dokładnie wiesz na czym polega problem, przeskocz na koniec artykułu. W przeciwnym razie zapraszam do zapoznania się ze wstępem :)

Kindle Paperwhite to jedyny model czytnika Kindle, który nie potrzebuje zewnętrznej lampki do tego, by czytać na nim po ciemku. Wszystko to za sprawą innowacyjnego rozwiązania świecącej warstwy LightGuide. Te oświetlenie, jak i same czytniki Kindle, charakteryzują się znikomym poborem prądu, co sprawia, że możemy korzystać z czytnika tygodniami nie zastanawiając się gdzie jest ładowarka.

Ustawienie na 0 nie daje oczekiwanego efektu

Kindle pozwala regulować jasność oświetlenia za pomocą suwaka. Do wyboru mamy wartości z przedziału 0-24.


Wszystko wydaje się super, jednak okazuje się, że ustawienie wartości na 0, wcale nie wyłącza światła całkowicie. Dostrzec to można tylko w ciemnym pomieszczeniu.Niektórzy gdy to odkryją mówią...

"No jak to? To czytnik zużywa prąd na świecenie, 
nawet wtedy gdy ja tego nie chcę?"

piątek, 3 maja 2013

Czytnik jako prezent na Pierwszą Komunie Świętą - czy to dobry pomysł?

W tym roku wybieramy się na Komunię syna mojego kuzyna. W momencie otrzymania zaproszenia zaczęłam się zastanawiać jakim cudem, ten mały brzdąc, którego jeszcze nie dawno trzymałam na rękach, idzie już do komuni.


Wspomnienia własnej pierwszej Komuni świętej nagle zaczęły ponownie nabierać barw. Ostatnio nawet robiąc porządku znalazłam otrzymane wtedy kartki z życzeniami, ciekawostką jest fakt, że w niektórych nadal działały pozytywki :)

A jak te wspomnienia mają się do naszego bloga o e-czytnikach?

Wiadomym jest, że to nie o prezenty w takich uroczystościach chodzi. Wraz z mężem jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami rozpieszczania (rozpuszczania?) dzieci poprzez kupno im nieprzemyślanych prezentów.

Za moich czasów dzieci często dostawały z tej okazji rowery, rolki, zegarki, klocki  Lego itp. U mnie do tej pory na półce znajdują się książki, które z tej okazji dostałam. Zapewne nie zdziwicie się, że za każdym razem gdy wraz z Krzyśkiem wybieramy się na jakąś większą uroczystość gdzie wręcza się prezenty, zastanawiamy się, czy czytnik to dobry pomysł na prezent. Jak do tej pory rzadko odpowiedź była negatywna... jednak ten artykuł nie powstał dlatego, że ten pomysł w tym przypadku nie jest najgorszy, lecz dlatego, że sądzimy, że w tym przypadku jest to jeden z lepszych pomysłów!

Czytnik jako prezent z okazji Pierwszej Komuni Świętej?


 • Książka to zawsze dobry pomysł na prezent, jak jeszcze znamy preferencje obdarowywanej osoby, to czy może być coś lepszego niż lekkie urządzenie z ulubionymi książkami, które zawsze można mieć przy sobie?

  Można wrzucić także trochę ambitniejszą literaturę i jest szansa, że samo do niej sięgnie, gdy przeczyta inne pozycje.
 • W świecie tabletów, smatfonów i konsol, które służą przede wszystkim do grania miłą odmianą jest coś, co tych gier nie posiada. Jedyne gry, które polecałabym dzieciom to planszowe, żeby grać z inną osobą a nie komputerem.

  Tu przypomina mi się pewna dyskusja, która miała miejsce w kolejce w przychodni, gdy czytałam pewne opowiadanie na Classicu:
- Przepraszam bardzo Panią, a czy to, co Pani ma to tablet?
- Nie, to czytnik książek
- A to do czytania książek, a czy ma to jakieś gry?
- Nie, ten model nie.
- O, jak fajnie, doskonały pomysł na prezent, dobrze, że się zapytałam. 
 • Koniec problemów z dostępnością lektur skolnych w bibliotece, większość można ściągnąć za darmo z serwisu wolnelektury.pl.
 • Aspekt psychologiczny, pamiętam jak u mnie w szkole dzieci nie chciały czytać książek, bo te były za grube a na czytniku nie jest to aż tak widoczne.
 • Można dziecku wgrać słowniki i może czytać w dowolnym języku obcym, którego się uczy.
Prawda jest taka, że jeżeli rodzice dziecka sami nie czytają zbyt wielę, to dziecko z mniejszym prawdopodobieństwem dzięki czytnikowi stanie się molem książkowym. Natomiast wydaje mi się, że bardzo łatwo powinniśmy być w stanie stwierdzić, czy rodzice dziecka:

 1. czytają dużo, a nawet wspólnie z nim
 2. nie czytają wcale - bo nie lubią
 3. nie czytają zbyt dużo  - bo są wiecznie zabiegani

W trzecim przypadku, o ile rodzic sam weźmie na siebie odpowiedzialność sprawdzenia "nowej zabawki" dziecka, całkiem prawdopodobny jest scenariusz w którym to rodzic sam zacznie z czytnika czasem korzystać do własnych celów.

W takiej sytuacji dziecko powinno czytnik zacząć postrzegać jako coś jeszcze bardziej atrakcyjnego, "bo korzystają z tego rodzice", "bo czytają mi z tego bajki".

Jeżeli czytnik, to jaki?

Według mnie, nie należy przesadzać. Ja polecałabym najprostszy, a jednocześnie mający wszystkie najpotrzebniejszy funkcje: Kindle 4 Classic. Dlaczego? Jest lekki, prosty w obsłudze, nie ma gier i nie będę oszukiwać jest to mój ulubiony czytnik. Jeżeli mamy nadzieję, że dzięki czytnikowi dziecko zacznie czytać więcej... to nie oszukujmy się... dodatkowe światełko jakie jest w Kindle Paperwhite, wcale do tego się nie przyczyni... a znacząco zwiększy koszt takiego prezentu.

Jednakże równie dobrze może być to każdy inny, jednak przy zakupie czytnika warto zwrócić uwagę, żeby miał ekran w technologii eInk, w końcu zależy nam, żeby dziecko nie psuło sobie oczu podczas czytania. Nie należy dawać się naciągać na promocje typu 200 lekur gratis, gdyż są to książki z domeny publicznej i można je pobrać za darmo.

Należy pamiętać również, że zamawiając czytnik czy to na Amazonie czy w innym sklepie internetowym trzeba przewidzieć czas dostawy.

Popularne komunijne prezenty

"Eksperci Ceneo.pl prognozują, że tegorocznym prezentowym hitem
 będą czytniki e-booków"Tak właśnie wg ekspertów z Ceneo.pl czytnik konkuruje z tabletami i smartfonami o pierwsze miejsce wśród prezentów z okazji Komuni, czytamy na portalu ecommerce.edu.pl. Z artykułu wynika, że sprzedaż e-czytników w Polsce wzrosła o 60% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Jednak mimo, jak się wydaje dużego wzrostu, okazuje się, że po tablety w porównaniu z zeszłym rokiem sięgamy jeszcze chętniej, bo ten wzrost wynosi ponad 100%.

Artykuł ciekawie prezentuje zestawie cen najpopularniejszych czytników i ich udział w rynku. Jednak czytając go, ma się wrażenie, że autor uważa Kindle Fire za e-czytnik lub przynajmniej tablet z eInkiem, co może wprowadzać czytelnika w błąd.

A co gdy czytnik jednak nie wchodzi w grę?

Ja myślę, że innymi ciekawymi prezentami są karnety na zajęcia, które lubi dziecko, ciekawe puzzle (mojej mamie na prezent doradziłam puzzle 3D przedstawiające globus, żeby połączyć naukę i zabawę), łańcuszek z medalikiem. Jednak najważniejszym prezentem ma być nasza obecność i wspomnienie dziecka jakie będzie miało o tym dniu.

Jeżeli się zdecydujecie...

Fajnie będzie wykorzystać ten fakt i poczynić jeszcze drobne starania, by ów prezent spodobał się jeszcze bardziej: