środa, 26 czerwca 2013

Darmowe ebooki! Nowy serwis CzytajZaFree.pl wprowadza nowy model biznesowyCzęsto właściciele e-czytników narzekają na wysokie ceny e-booków. Pojawienie się każdego nowego serwisu z darmowymi legalnymi ebookami cieszy wszystkich użytkowników, tym bardziej śpieszymy się donieść, że właśnie powstał kolejny pod nazwą i adresem: CzytajZaFree.pl

Ebooków nie mają jeszcze jednak za wiele, lecz jesteśmy pewni, że wkrótce się to zmieni, za sprawą nowego modelu biznesowego, który pomoże nowe darmowe książki finansować.

Ebooki finansowane z reklam

Po wejściu na stronę serwisu można napotkać różnego rodzaju banery. Niewątpliwie są one jednym ze źródeł finansowania darmowych ebooków, jednak nie na tym polega nowy model biznesowy, bowiem cała nowość polega na tym, że reklamy są umieszczane w książkach. Zanim przejdziemy do omówienia tego pomysłu jeszcze parę szczegółów.

Darmowe ebooki nie koniecznie musza być dostępne na zawsze. Dzieje się tak za sprawą wyznaczenia nakładu danej pozycji. Nie jest to napisane wprost, ale podejrzewam, że zostało to tak pomyślane z myślą o reklamodawcach.

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Polona 2.0, czyli nowy projekt Biblioteki NarodowejBiblioteka Narodowa wyszła z murów i daje możliwość korzystania ze swoich zasobów wszędzie, gdzie tylko czujemy taką potrzebę. Nie możliwe? A jednak! W czwartek wystartował w swojej nowej odsłonie serwis Polona.pl.

Co jest tak niezwykłego w tym serwisie?


Nieczęsto możemy się pochwalić, że mamy coś najnowocześniejszego na świecie


Tak na temat Polony wypowiada się dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski.

Polona to serwis dostępny bezpłatnie w każdym miejscu na świecie, potrzebne jest tylko połączenie z internetem. Zbiory przechowywane w tym serwisie należą do domeny publicznej, dlatego mogą być udostępniane i przetwarzane bez opłat i roszczeń związanych z prawami autorskimi.

Na dzień dzisiejszy zbiory liczą ponad 73 tysiące pozycji, jednak ta liczba stale rośnie i pod koniec roku ma wynieść 300 tysięcy cyfrowych publikacji- książek, czasopism, rysunków, zdjęć, map, pocztówek, nut, ulotek. Ważnym udogodnieniem jest to, że nie potrzeba żadnej rejestracji, żeby korzystać ze wszystkich zbiorów Polony.

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Kryminalny BookRage - 2 edycja, czyli gratka dla wszystkich, którzy sami chcą decydować o cenie książek

Często, gdy rozmawiam z innymi na temat e-czytelnictwa, słyszę, że e-booki są obecnie jeszcze zdecydowanie za drogie, że ich cena powinna być na poziomie ~50% ceny książki drukowanej.Dzisiejszy artykuł jest poświęcony drugiej edycji BookRage, inicjatywie, która udowadnia, że książka elektroniczna potrafi być tania dla użytkownika i jednocześnie dochodowa dla autora.

BookRage to samodzielne decydowanie o cenie książek!

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Kindle For Android - ratunek, gdy nie mamy czytnika przy sobie

W niedzielę wyjeżdżaliśmy z Krzyśkiem na Chrzest jego siostrzenicy (jakoś dużo ostatnio nam wypada takich uroczystości :) ). Nie, nie bójcie się, nie będzie to wpis mówiący "czytnik to najlepszy prezent na chrzest". Dla tak małych dzieci jest mnóstwo innych ślicznych prezentów.


Nasza podróż odbywała się pociągiem, a dokładnie pociągami, bo niestety nie było bezpośredniego połączenia. Wyjeżdżaliśmy parę minut po północy, a że się trochę zagapiliśmy to pakowanie było w wielkim pośpiechu. Kiedy już siedzieliśmy w pociągu otwieram torebkę, a tam... nie ma czytnika. Pytam Krzyśka, czy ma swojego Kindla, sprawdza w swojej torbie i okazuje się, że też nie ma. Czekała nas w sumie sześciogodzinna podróż bez naszych ukochanych towarzyszy, a co najgorsze, chociaż to noc, adrenalina zadziałała tak mocno, że w moim przypadku, nie było mowy o spaniu.


Wtedy Krzysiek przypomniał mi, że przecież mogę poczytać sobie książki na telefonie za pomocą aplikacji Kindle for Android, którą co prawda mam zainstalowaną od dawna, ale z której prawie nigdy nie miałam potrzeby korzystać.

Nigdy wcześniej nie opisywaliśmy tutaj tej aplikacji, a uważam, że w takich awaryjnych sytuacjach przyda się ona nawet ludziom, które z czytnikiem się normalnie nie rozstają. Nie należy też zapominać o osobach, które na czytnik jeszcze się nie zdecydowały, dla których ta (bądź podobna) aplikacja do czytania książek, może być przepustką do mobilnego czytania.