poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Ciekawy koncept dwuskrzydełkowego czytnika TwistBook

Od razu napiszę, że nie jest to projekt żadnej z firm, która zajmuje się tworzeniem czytników. Przedstawiony w tym artykule koncept, to artystyczna wizja projektanta Fabrice Dubuy'ego.


Projekt ten wydaje się być skierowany przede wszystkim do wyobraźni osób, które chciałyby, by e-czytnik w jak największym stopniu odzwierciedlał książkę papierową. Czy to dobry kierunek?

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Testowaliśmy telefon z ekranem e-Ink firmy Onyx

Dzisiaj tylko filmik, ale serdecznie go polecamy, ponieważ bardzo się nad nim napracowaliśmy :)

 

Podziękowania dla Kacpra Wierzbickiego, za pomoc w nagrywaniu materiału. Przy okazji, koniecznie zerknijcie na jego bloga :)

Aktualizacja: obecnie filmik walczy o dostanie się na stronę główną w serwisie wykop.pl. Będziemy bardzo wdzięczni za wsparcie :)

wtorek, 6 sierpnia 2013

Książki, które nie powstałyby gdyby nie czytelnicy. Crowd-funding a rynek książki.

Niejeden młody autor po napisaniu książki chodził od wydawnictwa do wydawnictwa prosząc o jej wydanie. Wszyscy znamy historie, w których słyszymy, że jakaś książka której z początku nikt nie chciał wydać staje się ostatecznie bestsellerem.

Rynek ebooków częściowo już zaradził temu problemowi, gdyż powstały mechanizmy pozwalające wydać książkę samodzielnie w postaci elektronicznej. Tak zwany self-publishing nie jest jednak tematem tego artykułu, bowiem i on nie rozwiązuje wszystkich problemów.

Istnieją przedsięwzięcia literackie, które oprócz platformy informatyczno-wydawniczej potrzebują niemałych zasobów finansowych na specjalistyczny sprzęt, czy innego rodzaju działania. Dzisiaj przybliżymy Wam ideę crowd-fundingu.


Ogólnie o idei crowd-fundingu


Zacznijmy od formalnej definicji crowd-funding, czyli finansowania społecznościowego:
Jest to rodzaj gromadzenia i alokacji kapitału przekazywanego na rzecz rozwoju określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenie zwrotne, który angażuje szerokie grono kapitałodawców, charakteryzuje się wykorzystaniem technologii teleinformatycznych oraz niższą barierą wejścia i lepszymi warunkami transakcyjnymi, niż ogólnodostępne na rynku. [Karol Król, "Finansowanie społecznościowe jako źródło finansowania przedsięwzięć w Polsce"]
Uff... definicja skomplikowana, lecz najczęściej sprowadza się do prostego przypadku...

Przykład z audiobookiem


Autor napisał dobrą książkę, która zdobyła już nawet spore uznanie czytelników. Po jakimś czasie ów autor postanawia wydać tę książkę w postaci audiobooka... i zaczynają się problemy. Wydanie audiobooka nie jest ani łatwe, ani tanie. Wymagany jest dobry lektor, dobry sprzęt nagrywający, studio i dużo doświadczenia. Mało który autor dysponuje tym wszystkim, zatem jedyną opcją jest zwrócenie się do nietanich profesjonalistów.

Skąd na to wszystko autor ma wziąć fundusze? Czasami wystarczy poinformować o danym pomyślę fanów danego przedsięwzięcia. Być może dany autor czy książka ma już tak oddanych fanów, że są oni gotowi przeznaczyć jakąś symboliczną kwotę na wsparcie danego przedsięwzięcia, bądź jakąś większą, za pomocą której kupią oni tego nieistniejącego jeszcze audiobooka.

Często za wsparcie projektu różnymi kwotami można otrzymać dodatkowo różne prezenty, począwszy od kartki pocztowej z podziękowaniem, dedykacją i autografem, na kolacji z autorem skończywszy.