poniedziałek, 30 września 2013

Dlaczego ekran w czytniku miga na czarno? Co to jest ghosting? I dlaczego już wkrótce nie będziemy się tym martwić?

Cały czas przybywa użytkowników różnych czytników z ekranem E Ink. Niektórzy mają obszerną wiedzę na ich temat, inni dopiero zaczynają swoją przygodę. W tym drugim przypadku dość często pojawiają się pytania:
Czy to dobrze jak mój ekran, co jakiś czas, miga na czarno?
Czy da się coś zrobić, aby nie zostawały "przebitki" z poprzedniej strony? 


Okazuje się, że te dwa pytania są ze sobą powiązane, dlatego odpowiemy na nie za jednym razem, tym artykułem :)

sobota, 28 września 2013

Niższy VAT na ebooki? Może jest jeszcze szansa

Ministerstwo Administarcji i Cyfryzacji, przed spotkaniem Rady Europejskiej 24-25 października br., przygotowuje propozycje dotyczące zharmonizowanego rynku cyfrowego w UE. Minister Michał Boni przedstawił polskie priorytety:
"Po pierwsze, ochrona danych osobowych, po drugie zmniejszony VAT na e-booki i dobra kulturowe, które mają stawkę wyższą w świecie cyfrowym niż w świecie analogowym. I trzecia rzecz to mocny start pakietu telekomunikacyjnego na rzecz użytkowników, który został przygotowany przez komisarz Kroes, bo to jest dzisiaj potrzebne"
wtorek, 24 września 2013

Kolekcje w Kindlach - sposób na porządek na Twoim czytniku

Na podstawie otrzymywanych wiadomości, stwierdziliśmy, że na eKundelku brakuje artykułów z serii  "podstawy użytkowania". Dzisiaj prezentujemy jeden z takich artykułów, w którym nauczymy jak korzystać z kolekcji.

Mając coraz więcej książek na swoim czytniku, czujemy potrzebę poukładania ich tak, aby łatwiej można było je znaleźć. W Kindlu do tego celu służą kolekcje (Collections), które wcale nie są tym, czym mogłyby się z początku wydawać - folderem/katalogiem.


Wydaje się, że funkcja umożliwiająca segregowanie książek powinna być na każdym czytniku. W przypadku Kindle okazuje się jednak, że dla wielu użytkowników jest ona niedostępna, ponieważ, aby korzystać z kolekcji czytnik musi być zarejestrowany (patrz instrukcja jak zarejestrować Kindle). Ma to swoje zalety w momencie kiedy wymieniamy Kindle, wtedy nasza praca przy segregowaniu, nie idzie na marne, ponieważ informacje o kolekcjach są przechowywane na serwerach firmy Amazon.

Od razu warto napisać, że na Kindle nie da się tworzyć wielopoziomowego drzewka kolekcji. Bardzo ważne jest to byśmy zapamiętali, że struktura kolekcji nie ma nic wspólnego z katalogami, jakie widzimy po podłączeniu Kindle do komputera.
Kolekcji nie da się zagnieżdżać, co mogłoby wydawać się pewnym problemem dla nieco bardziej skrupulatnych użytkowników, jednak okazuje się, że jedną książkę możemy przyporządkować do wielu kolekcji na raz, co stwarza bardzo duże możliwości.


Obsługa kolekcji nie różni się za bardzo w różnych modelach Kindle, jednak by ułatwić Ci naukę, przygotowaliśmy opis dla każdego modelu  osobno.