czwartek, 22 maja 2014

Arteteka i jej wypożyczalnia czytników ebooków

W Krakowie przy ulicy Rajskiej 12, w ramach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej działa już od jakiegoś czasu multimedialna biblioteka Arteteka. Jest to nowoczesna w pełni multimedialna czytelnia i wypożyczalnia, w której poza słuchaniem muzyki, korzystaniem z komputerów czy pianina cyfrowego można studiować ebooki na czytnikach.


Jest to miejsce szczególne dla każdego fana ebooków, bowiem pełni ważną rolę w propagowaniu idei eczytelnictwa wśród użytkowników książkek tradycyjnych.


Arteteka rozpoczęła wypożyczanie czytników 18 marca 2013 roku i już pierwszego dnia wszystkie zostały wypożyczone. Na razie połowa czytników jest do dyspozycji tylko na miejscu, druga połowa jest bezpłatnie wypożyczana na okres 2 tygodni, do tego możliwa jest trzykrotna prolongata terminu zwrotu. W ten sposób czytelnicy wypożyczają czytniki na maksymalny okres czasu tj. w sumie na 2 miesiące.


Do dyspozycji jest kilka modeli czytników: Kindle: Keyboard i Touch, PocketBook: Touch 622 i Pro 912 oraz Onyx X61E. Najwięcej jest czytników firmy Pocketbook, najmniejszą reprezentację stanowią przedstawiciele Amazonu. Każdy czytnik jest umieszczony w etui, które ma go chronić podczas używania. Wypożyczając urządzenie otrzymujemy, w zależności od modelu,  przewód,  ładowarkę, kartę pamięci.

Co trzeba zrobić aby wypożyczyć czytnik?

Czytniki mogą wypożyczać tylko osoby pełnoletnie. Do jego wypożyczenia potrzebujemy kartę biblioteczą (której wyrobienie jest darmowe), dowód osobisty i podpisane poniższe oświadczenie. Jednocześnie można wypożyczyć tylko jeden czytnik.Przetrzymanie czytnika wiąże się z karą w wysokości 5 zł za każdy dzień po terminie zwrotu. Czy to dużo? W porównaniu z karą za przetrzymanie tradycyjnej książki, wynoszącej 0,35 zł, wydaje się być to sporą kwotą. Jednak pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem o większej wartości. Kara tej wysokości ma zniechęcić amatorów przetrzymywania czytników.

Inną kwestią są konsekwencje płynące z tytułu zniszczenia lub uszkodzenia sprzętu. W takim wypadku użytkownik płaci odszkodowanie. Kwestie wysokości takiego odszkodowania uregulowane są w oświadczeniu podpisywanym przy wypożyczeniu czytnika. W ten sposób np. za zniszczenie Kindle Touch czeka kara w wysokości 600 zł, co mniej więcej odpowiada cenie nowego urządzenia kupowanego w Polsce.

Czytelnik zobowiązuje się do zwrotu czytnika z taką samą zawartością pamięci jak w momencie wypożyczenia. Wszystkie zakupione i wgrane książki muszą zostać usunięte, nawet jeśli w przyszłości mamy w planach znów wypożyczyć ten sam czytnik.
Niektóre  z dostępnych czytników mają w swojej pamięci publikacje z domeny publicznej – z Wolnych Lektur. Bez problemu można również wgrać ebooki znajdujące się z zbiorach Arteteki, pochodzące z kolekcji bazy EBSCO. W bazie tej są dostępne ebooki z zakresu: sztuki i architektury, religii, nauk ścisłych, a także biografie, pamiętniki oraz pomoce naukowe i książki do nauki języków.

Trochę danych statystycznych

W okresie od 18 marca 2013 r. do 8 kwietnia 2014 r. czytniki wypożyczono 291 razy a na miejscu zanotowano 107 udostępnień.


Nie można zauważyć, żeby któryś z modeli cieszył się większą chodliwością od innych. Wszystkie modele cieszą się jednakową popularnością.

Ciekawostką jest, że wiek czytelników wypożyczających czytniki waha się od 18 do 64 lat. Najczęściej wypożyczane są przez studentów, zarówno kierunków humanistycznych jaki i ścisłych, uczniów szkół średnich oraz pracowników umysłowych.

Planowane jest też zwiększenie liczby wypożyczanych czytników kosztem tych dostępnych na miejscu.

Podsumowanie

W Polsce nie tylko Arteteka umożliwia wypożyczanie czytników. Na odmiennych zasadach czytniki można wypożyczać w Opolu i Gdyni. Takie miejsca pozwalają poznać bliżej czytniki bez ich kupowania. Czy w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wypożyczyć czytnik w każdej bibliotece?


Regulamin wypożyczalni znajduje się na stronie: http://bip.malopolska.pl/wbpwkrakowie/Article/id,4311.html

Źródło zdjęcia: http://www.rajska.info/aktualnosci/1-relacje/1168-wypoycz-e-czytnik-w-bibliotece.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz