środa, 17 września 2014

Nowa wypożyczalnia czytników ebooków, tym razem we Wrocławiu!

Kolejne miasto może pochwalić się wypożyczalnią czytników, po Krakowie, Gdańsku i Opolu czytniki można wypożyczać również w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Czytniki są dostępne w Fonotece, która mieści się na I piętrze Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej pod adresem Rynek 58 we Wrocławiu.


Zakup czytników sfinansował samorząd wojewódzki. W przeciwieństwie do Krakowskiej Arteteki we Wrocławiu jest dostępny jeden model urządzenia. Spośród czytników dostępnych na rynku został wybrany Kindle Classic. Na początek zostało zakupionych 28 sztuk, każdy jest w dopasowanym etui. W przyszłości oferta ma być rozszerzona o kolejne czytniki, być może nowsze modele.

Źródło zdjęcia: http://www.wroclaw.pl/czytniki-ebookow-za-darmo

Zasady korzystania

Czytnik może wypożyczyć osoba pełnoletnia, która posiada kartę biblioteczną. Wyrobienie takiej karty jest bezpłatne i trwa około 2 minut, potrzebny jest tylko dowód osobisty. Ważny jest fakt, że nie trzeba być mieszkańcem Wrocławia, jedynym wymogiem "jest posiadanie jakiegokolwiek stałego zameldowania".


Chcąc wypożyczyć czytnik należy skorzystać z internetowego katalogu i wpisać "Czytnik Kindle 5".Po odbiór czytnika musimy udać się osobiście w przeciągu trzech dni. Trzeba mieć ze sobą kartę biblioteczną i dowód osobisty. Wypożyczając czytnik musimy podpisać oświadczenie, w którym zobowiązujemy się do zwrotu czytnika oraz poniesienia konsekwencji finansowych w razie jego zgubienia/ zniszczenia/ kradzieży. Kara wynosi 250 zł za czytnik i 25 zł za etui i jest to cena porównywalna z ceną urządzenia w okresie jego zakupu. Czytnik można wypożyczyć na miesiąc, z możliwością jednorazowego przedłużenia terminu zwrotu o kolejny miesiąc.  Jedna osoba może wypożyczyć jeden czytnik. Za nieoddanie czytnika w terminie naliczana jest kara w wysokości 1 zł za jeden dzień przetrzymania. W porównaniu z Arteteką, w której jest to 5 zł za dzień, kara nie wydaje się wysoka, ale mam nadzieję, że czytelnicy nie będą tego wykorzystywać.

Wypożyczając urządzenie otrzymujemy dodatkowo etui a także kabel USB-microUSB. Każdy czytnik ma swój numer ewidencyjny w postaci kodu kreskowego. W momencie wypożyczenia na czytniku wgrane są dwa ebooki wydane przez bibliotekę. Jest to zbiór opowiadań kryminalnych "Co się przydarzyło Pani M.?" oraz książka dla dzieci "Dziewczynka z latarkami".


Oczywiście na wypożyczony czytnik możemy wgrywać własne ebooki, jednak przed jego oddaniem należy je usunąć. Pełen regulamin znajduje się na stronie biblioteki.

Czytniki rozeszły się w ciągu dwóch pierwszych dni i na dzień dzisiejszy wszystkie są wypożyczone, a nawet zarezerwowane na następny okres przez kolejne osoby.


Podsumowanie

Bardzo się cieszę, że we Wrocławiu powstało miejsce, w którym jest możliwość wypożyczenia czytnika. Często osoby zainteresowane czytnikiem chcą sprawdzić przed zakupem, czy w ich przypadku nabycie urządzenia się sprawdzi. Na przykład był Pan, który wypożyczył czytnik, a na drugi dzień go oddał, mówiąc, że jednak nie jest to urządzenie dla niego.

Wypożyczalnia czytników zaprasza chętnych w mury biblioteki a tam mogą zobaczyć np. sporą kolekcję filmów, płyt, czasopism dostępnych w ramach Fonoteki.

Sam wybór modelu uważam za bardzo dobry. Classic jest prosty w obsłudze i "do pierwszego kontaktu" moim zdaniem jest idealny.
Czytaj dalej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz