piątek, 21 lutego 2014

PIK przedstawiła kolejną wersję projektu ustawy o jednolitej cenie książki


Wczoraj na konferencji prasowej Polska Izba Książki przedstawiła zaktualizowany projekt ustawy o jednolitej cenie książki. O tym projekcie pierwszy raz mogliśmy usłyszeć w maju zeszłego roku, a w listopadzie została przedstawiona jego pierwsza wersja.

Projekt ten od samego początku wzbudza wiele kontrowersji. Oficjalne intencje stojące za tworzeniem tej ustawy są przedstawione w preambule. Włodzimierz Albin, prezes PIK, twierdzi:
„Jednolita cena książek jest stosowana w wielu krajach UE (...) Rozwiązanie to wspiera interesy wszystkich podmiotów związanych z rynkiem książki – autorów, księgarzy, bibliotekarzy i wydawców. Ale głównym beneficjentem są czytelnicy, którzy dzięki niemu mają dostęp do większej i lepszej jakościowo oferty wydawniczej”
Według zamierzeń autorów, nowa ustawa ma:
"na względzie potrzebę ochrony książki jako dobra kultury, zapewnienie jej szerokiej i stałej dostępności na terytorium kraju, zapewnienie urozmaicenia dostępnej oferty czytelniczej, propagowanie czytelnictwa jako narzędzia rozwoju intelektualnego i kulturalnego jednostki i skutecznego sposobu budowania kapitału społecznego oraz wspieranie różnorodnej i ambitnej twórczości literackiej, a także stworzenie ram dla funkcjonowania krajowego rynku książki, w tym umożliwienie budowania zróżnicowanych sposobów dystrybucji przy jednoczesnym wspieraniu księgarni jako miejsc upowszechniania kultury".
Sprawa z pozoru nie dotyczy ebooków, jednak w mojej ocenie jest na tyle niebezpieczna dla całego polskiego rynku książki, że należy już teraz poświęcać jej dużą uwagę dla dobra nas wszystkich.

środa, 19 lutego 2014

Sprzedaż czytników na allegro - styczeń 2014


Ubiegły rok sprzedawcy czytników na Allegro mogą zaliczyć do udanych – ponad 60% wzrost sprzedaży w porównaniu do 2012 r. to imponująca dynamika. Czy 2014 r. będzie oznaczał stabilizację czy też rynek wciąż szybko rośnie? Przyjrzyjmy się styczniowym statystykom.poniedziałek, 17 lutego 2014

Chcesz zacząć oszczędzać? Zacznij od zapoznania się z darmowym e-bookiem autora bloga: Jak oszczędzać pieniądze?

Z okazji urodzin często przyjmujemy prezenty. Michał Szafrański - autor bloga Jak Oszczędzać Pieniądze - z okazji swoich urodzin, postanowił przygotować prezent dla innych w postaci darmowego ebooka, który zawiera zapis treści wszystkich opublikowanych dotąd odcinków podcastów o oszczędzaniu. Jest to transkrypcja 20 odcinków czyli prawie 18 godzin nagrań, co daje około 320 stron tekstu!


E-book w trzech formatach


E-book został przygotowany w trzech formatach: PDF, EPUB i MOBI, czyli bez problemu skorzystamy z niego na naszym czytniku. 

Autor przypomina, że publikacja jest chroniona prawami autorskimi, jednak sam zachęca do jej dalszego udostępniania w niezmienionej postaci.  

Książka jest do pobrania na blogu pod linkiem: http://jakoszczedzacpieniadze.pl/ebook-wiecej-niz-oszczedzanie-pieniedzy-tom-i, gdzie autor będzie udostępniał kolejne aktualizacje.

niedziela, 16 lutego 2014

Test 3 lampek do czytania + konfrontacja ze świecącym czytnikiemChociaż coraz więcej czytników ma moduł doświetlania, to jednak są i takie, do których potrzebne nam dodatkowe źródło światła. W tym artykule krótko przedstawię wady i zalety różnych typów lampek do czytników, które mam w domu. Na koniec porównam światełka zewnętrzne z oświetleniem czytnika Kindle Paperwhite. Już gdy robiłam zdjęcia do recenzji etui z lampką, Krzysiek przybiegał ze swoim PW i porównywał co daje lepsze światło. Uznałam jednak, że lepiej zrobić z tego osobny artykuł.

Artykuł ten należy chyba rozpatrywać bardziej jako test kilku typów lampek, a nie konkretnie przedstawionych modeli. W morzu różnorodnych ofert czasami ciężko trafić na konkretnie ten sam model, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co w danym typie lampki należy zwracać uwagę, albo których typów lampek lepiej generalnie unikać.

środa, 12 lutego 2014

Kobo Aura HD - pierwsze wrażenia

Premiera, kilka miesięcy temu, Kobo Aura HD pokazała, że kanadyjska firma nie zamierza tylko dotrzymywać kroku największemu konkurentowi, ale chce tworzyć nowe rozwiązania i standardy. W tym modelu po raz pierwszy uzyskano podświetlenie bez charakterystycznych smug na dole ekranu a i sam rozmiar jest ciekawym eksperymentem. Od niedawna jest też i w naszych rękach, więc czas na pierwsze wrażenia.
poniedziałek, 10 lutego 2014

Nowe ebooki w BookRage - science fiction, fantasy i kryminał
O Bookrage mieliśmy już okazje wcześniej pisać przy okazji kryminalnej edycji. Ponieważ bardzo lubimy, gdy pozwala się czytelnikom płacić za ebooki cenę według uznania, z dużą radością donosimy Wam, że wystartowała kolejna edycja!

czwartek, 6 lutego 2014

FabReadly - czyli RSS/Feedly na Kindle


Google uśmierciło niedawno swój czytnik RSS, ale natura nie znosi próżni i jego miejsce, w dużej mierze, zajął serwis Feedly. Czytnik RSS zapewniał zebranie w jednym miejscu wszystkich artykułów, które mogliśmy przeczytać albo w całości (rzadziej), albo zobaczyć zajawkę i przejść bezpośrednio na daną stronę i kontynuować lekturę. Feedly robi dokładnie to samo w trochę nowocześniejszej formie, ale idea jest oczywiście ta sama: pod jednym adresem mamy komplet nowych wpisów, opublikowanych na naszych ulubionych stronach.